Sedan 1923 har ICC:s Skiljedomstol arbetat för tvistlösning genom skiljeförfaranden och medling. En ny undersökning visar att det är den mest populära skiljedomstolen världen över. För ICC globalt är det kanske den mest kända delen av hur organisationen arbetar.

För att ge våra medlemmar möjlighet att bättre lära känna ICC och Skiljedomstolen arrangerade ICC Sweden i förra veckan en delegationsresa för unga skiljemän. Under det dagslånga besöket träffade delegationen bland annat Skiljedomstolens ordförande, Alexis Mourre. Deltagarna fick även lära sig mer om ICC:s policyverksamhet vid ett möte med ICC:s COO, Phil Kucharski.

Ambitionen är att arrangera fler resor av denna typ framöver. Dessutom arrangerar ICC Sweden i höst en resa till New York, för att erbjuda våra medlemmar en möjlighet att lära sig mer om FN-systemet och vad ICC:s observatörsstatus i Generalförsamlingen innebär.

För mer information, kontakta vår policy manager, Margi Mataj (margi.mataj [a] icc.se)